Przewodnik po Warszawy dziejach ciekawych

Przez 700 lat istnienia Warszawy rozegrało się tu wiele najróżniejszych wydarzeń. O część z nich warto wspomnieć, na resztę zaś niektórzy najchętniej spuściliby zasłonę milczenia. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wszystko to razem kształtowało nasze miasto, sprawiło, że jest ono takie, a nie inne. Niestety do dziś znamy jedynie fragment dawnych dziejów Warszawy, tylko po części rozumiemy, w jaki sposób kształtowały się jej losy.

Historię, w tym również Warszawy, charakteryzuje to, że im dalej próbuje sięgnąć w przeszłość, tym mniej zdobywa wiadomości. Przez wieki wiele cennych źródeł informacji poddało się destrukcyjnemu wpływowi nieubłaganego czasu, wiele innych zostało intencjonalnie zniszczonych, a część wciąż pozostaje ukrytych.

Jest jednak jedna dziedzina, która potrafi wydobywać informacje nawet z tych najodleglejszych czasów istnienie człowieka, do których historia z braku źródeł zapewne już nigdy nie dotrze. Jest nią archeologia. Połączenie zaś obu dziedzin daje możliwość ukazania bardziej spójnego obrazu przeszłości, a fakt, że na terenie Warszawy istniało osadnictwo, zanim ktokolwiek pomyślał, by zbudować Rzym lub Egipt, na pewno zaskoczy wielu słuchaczy.

Nie da się jednak ukryć, że najważniejszy w całym procesie odkrywania jest człowiek, dlatego historie ludzi będą głównym, acz nie jedynym tematem tego działu.

 

Wszystkich zainteresowanych historią Syreniego Grodu zapraszam na:

Spacery po Warszawie