Niemcy na zdjęciach z Powstania Warszawskiego

26 Listopada 2012

W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy część miasta obrócili w gruzy. Później ciężko było rozpoznać wiele wcześniej znanych miejsc. Szczęśliwie niektóre fragmenty miasta nie ucierpiały tak mocno, a dzięki zdjęciom udostępnionym przez Deutsches Bundesarchiv możemy podpatrzeć dzielnych, niemieckich wojaków oraz porównać ile do dziś pozostało z Warszawy tamtych dni.

Ulica Królewska 1944 Ulica Królewska 2012

1. Im większa grupa się zbierze i im więcej sprzętu do sobie przytroczy, tym łatwiej będzie o zebranie odwagi, zwłaszcza gdy trzeba podejść do pozycji zajmowanych przez powstańców. Niemcy na ulicy Królewskiej. Po prawej budynek Zachęty, a po lewej kamienica Heurichowska na placu Małachowskiego. Za kamienicą jest ulica Traugutta, gdzie znajdowali się Polacy.

Ulica Wolska 1944 Ulica Wolska 2012

2. Ludność cywilna prowadzona do kościoła św. Wojciecha na Woli. Prawdopodobnie zdjęcie wykonano po wprowadzeniu rozkazu von dem Bacha z 5 sierpnia o ograniczeniu egzekucji jedynie do mężczyzn. Z boku niszczyciel czołgów Marder II wykorzystany do ochrony niemieckich żołnierzy przed kolumną marszową warszawskich kobiet. Kamienica po lewej stronie ulicy to Wolska 66 na rogu z ulicą Syreny. Biały budynek po prawej to Wolska 67.

Kościół św. Wojciecha na Woli 1944 Kościół św. Wojciecha na Woli 2012

3. Kościół św. Wojciecha na ulicy Wolskiej służył Niemcom za miejsce przetrzymywania jeńców przed dalszym transportem do obozu przejściowego w Pruszkowie. Na przykościelnym terenie dokonywano egzekucji Polaków.

Park Sowińskiego 1944 Park Sowińskiego 2012

4. Samobieżny moździerz oblężniczy typu Karl kalibru 600 mm o nazwie "Ziu" ustawiony w Parku Sowińskiego na Woli w momencie wysyłania niechcianej przesyłki na Warszawę. To z tego działa został trafiony Prudential, co spowodowało odchylenie się budynku od pionu.

Ulica Bielańska 1944 Ulica Bielańska 2012

5. Wylot Bielańskiej na plac Teatralny. Po drugiej stronie ulicy kamienica Panien Kanoniczek, po wojnie odbudowana tylko w części.

Ulica Chłodna 1944 Ulica Chłodna 2012

6. Oddziały niemieckie maszerujące ulicą Chłodną. Od prawej strony widać: fragment wyższej kamienicy Chłodna 5, dalej ruiny niższej kamienicy - także Chłodna 5 i jeden z zachodnich pawilonów dawnych koszar Gwardii Konnej Koronnej, od 1851 roku zajmowanych przez Straż Ogniową.

Plac Teatralny 1944 Plac Teatralny 2012

7. Niemieccy żołnierze kryjący się za gruzowiskiem na placu Teatralnym. Teatr Wielki był w ich rękach, tam też dokonywali egzekucji na Polakach. Za widocznym na zdjęciu rumowiskiem, po lewej stronie, znajdowały się tereny kontrolowane przez powstańców.

Ulica Piaskowa 1944 Ulica Piaskowa 2012

8. Niemieckie oddziały przygotowujące Goliata na ulicy Piaskowej tuż przy skrzyżowaniu z Powązkowską. Dwupiętrowa kamienica na pierwszym zdjęciu, to naprawdę ten sam budynek widoczny na zdjęciu obok, mający obecnie adres Piaskowa 4a. Degradacja zdobień elewacji i rozbudowa budynku miały miejsce po wojnie.

Ulica Powązkowska 1944 Ulica Powązkowska 2012

9. Specjalistyczny sprzęt kołowo-pociągowy do przewożenia Goliata, zdalnie sterowanej miny samobieżnej. Tramwaje nie chodziły, więc trzeba było sobie radzić w inny sposób. Po prawej kościół św. Karola Boromeusza na ulicy Powązkowskiej.

Ulica Zakątna 1944 Ulica Zakątna 2012

10. Działo pancerne StuG III na ulicy Zakątnej na Nowym Mieście. Dziś jest to przedłużenie Wójtowskiej, a ulicę Zakątną zesłano po wojnie na Białołękę. Po prawej stronie gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Ulica Żelazna 1944 Ulica Żelazna 2012

11. Nebelwerfery, czyli "miotacze mgły", lepiej znane w Warszawie pod nazwą "krowy" lub "szafy", wystrzeliwane sprzed kamienic na ulicy Żelaznej (nr 99, 101 i 103). Były to wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe oparte na łożu. Wykorzystane prowadnice po odpaleniu pocisków zrzucano na stertę widoczną po prawej stronie.

Ulica Żelazna 1944 Ulica Żelazna 2012

12. W letni dzień przy kamienicach na Żelaznej (nr 99, 101 i 103) w Warszawie można było podpatrzeć niemieckie przygotowania do odpalenia Nebelwerferów. Zrównanie z ziemią getta w 1943 roku otworzyło rozległy widok ku wnętrzu miasta rozpościerający się z frontowych okien kamienic, co ułatwiało obserwację czynionych zniszczeń.

 

Wszystkich zainteresowanych historią Syreniego Grodu zapraszam na:

Spacery po Warszawie